نماد اعتماد الکترونیکی

آجر یکی از انواع مصالح ساختمانی است که از قدیم مورد استفاده قرار میگیرد.استفاده از اجر در ساختمان سازی در کشور ایران جز کهن ترین مواد مصرفی است. اولین نوع آجر ، اجر رسی هستند. از نشانه های معماری ایران در باستان که باعث پیشرفت در صنعت ساخت و ساز بوده نمونه های بسیار زیبا و با عظمتی است که از قدیم باقی مانده است. از خاصیت آجر می توان ابعاد اجر را...

آجر یکی از انواع مصالح ساختمانی است که از قدیم مورد استفاده قرار میگیرد.استفاده از اجر در ساختمان سازی در کشور ایران جز کهن ترین مواد مصرفی است. اولین نوع آجر ، اجر رسی هستند. از نشانه های معماری ایران در باستان که باعث پیشرفت در صنعت ساخت و ساز بوده نمونه های بسیار زیبا و با عظمتی است که از قدیم باقی مانده است. از خاصیت آجر می توان ابعاد اجر را معرفی کرد که به گونه ای طراحی شده که به راحتی در یکدیگر قفل و بست شوند از این ویژگی اجر در طراحی قوس ، طاق ، گنبد از زمان قدیم استفاده می شود. هنوز هم اجر جز مصالح محبوب در صنعت ساخت و ساز محسوب می شود و یکی از مصارف مهم آن در بازسازی عمارت های قدیمی استفاده می شود. امروز اجر به عنوان مصالح پر کننده ی دیوار،سقف و ... بسیار استفاده می شود. در نمای داخل ساختمان و خارج ساختمان هم از زیبایی اجر و الگوی حاصل از آجرچینی مورد استفاده قرار میگیرد.

آجر سفال


انواع آجر

آجر سفالی:

برای تولید آجرهای سفالی نهایت دقت در شکل و رنگ و مشخصات فنی اعمال می شود و استفاده آن ها در ساختمان بستگی به شکل ظاهری آن ها دارد.

یکی از ویژگی های اجر های سفالی جذب کم آب است که به همین منظور چسبندگی مناسب با ملات انواع سوراخ دار آنها مورد استفاده قرار می گیرد.

آجر سفالی

آجر فشاری:

استفاده این نوع اجر در سفت کاری و زیرکاری  ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع اجر به روش دستی تهیه می شود و استفاده از این اجر در گره چینی، تیغه چینی ، دیوار حمام و طاق ضربی است.

آجر های قدیمی:

از نظر ظاهری این آجرها در قطعات بزرگ تهیه می شوند و تولید آن بصورت دستی از کیفیت بالای برخوردار است. اجر های قدیمی به سه بخش (اجر نظامی ، آجرتخت ، آجرختایی) تقسیم می شوند.

آجر قدیمی


آجر قزاقی:


دلیل این نام گذاری اجر ، این است که روسها قبل از جنگ جهانی اول در ایران قزاقخانه های خود را با این نوع اجر ساخته اند و مشخصه ظاهری آن سفید رنگ بودن این اجر است و بیشتر کاربرد آن در نماسازی وجود دارد.

 

آجر نسوز:


مواد اولیه و روند تولید آجرنسوز برحسب محل مصرف، حرارت کوره، محیط شیمیایی، فشار، سایش و تغییرات درجه دما متغیر است و با حداقل مواد گداز آور تهیه می شود.

در واقع از انواع خاک های نسوز تهیه می‌شود. اجر نسوز نما فقط برای نمای خارجی ساختمان نیست، بلکه در فضاهای داخلی و مرطوب مانند حمام و آشپزخانه و حتی کف نیز قابل استفاده است.

آجر نسوز


آجر لعابی:


آجر لعابی و هنر لعاب کاری از دیرباز در معماری ایرانی متداول بوده است. از مزایای لعاب افزایش مقاومت در برابر عوامل فرسایشی و هوازدگی است، بافت صاف وصیقلی آن مانع از نفوذ آب به درون اجر میشود و در برابر عوامل شیمیایی پایدارتر می شود.

 

آجر ماسه آهکی:


مواد تشکیل دهنده ی آجرماسه آهکی از سیلیکات کلسیم است، ساخته شده از ترکیب آهک و ماسه سیلیسی است و در شرایط فشار و بخار شکل می گیرند.

این آجرها نباید در محیط های اسیدی یا نمک های قوی قرار بگیرند. در هنگام خشک شدن منقبض می شوند و به علت جذب آب بیشتر نسبت به سایر آجرها در پی سازی و کرسی چینی توصیه نمی شود.


آجر سیمانی:

از سیمان، شن و ماسه و در اشکال و اندازه های متفاوت ساخته می شود.

آجر سفالی

اگر در حال ساخت خانه، ویلا یا تغییر دکوراسیون داخلی منزل تان هستید فروشگاه اینترنتی یاتای می تواند شما را در انتخاب نوع آجر راهنمایی کند.

 

بیشتر

آجر و سفال 

زیرشاخه ها

 • پلاک نما
 • پلاک نسوز نما
 • 10 سوراخه نما
 • بلوک سفال

  این آجر همان آجرهای رسی سوراخ شده به طور افقی می باشد. این بلوک سفال برای بخش های غیرفشاری یا دیوارهای بدون تحمل فشار به کار می رود. لایه بیرونی بلوک سفالی مثل عایق عمل کرده و مانع از ورود گرما به داخل می شود سوراخ های بلوک به سیستم دیوار خاصیت حفاظتی می دهند و عایق گرمایی شتاب پیدا کرده و در نتیجه داخل در تابستان خنک تر و در زمستان گرم تر است.

  آجرهای قدرتمند: این بلوک ها قدرت دیوار را تضمین می کنند. دارای قدرت فشردگی N7 ≤ می باشد. محتوای قابل بازیافت دارند و کارآیی انرژی داشته و در دمای ۹۶۰۰-۹۰۰درجه سلسیوس قرمز می شوند و با ماهیت غیرفرسایشی تراکوتا ترکیب شده و قدرت عالی به مواد می دهند.

  عایق گرمایی: عایق گرمایی عالی داشته و باعث بهبود راحتی داخل ساختمان می شود. برخلاف دیوارهای ساخته شده با آجرهای سنتی، کاربرد این آجرهای سفالی باعث خنکی ساختمان در تابستان و گرمی در زمستان می شود در مقایسه با دمای بیرون از ساختمان.

  حفظ هزینه و انرژی: هزینه ها و انرژی کاهش می یابد زیرا در کل در تابستان می توانید از AC و در زمستان از هیتر استفاده کنید. وقتی از بلوک سفالی استفاده کنید، نیازی به تهویه هوا یا کولر ندارید. هیچ نیازی به سنگ و سیمان نیست و بنابراین هزینه ها خیلی پایین می آید.

  دوستار ما بوم یا زیستگاه: بلوک سفالی با استفاده از مواد طبیعی ساخته شده و از رس طبیعی، خاکستر، سبوس برنج و دوغاب گرانیت ساخته می شود. هیچگونه مواد شیمیایی در این ماده استفاده نمی شود و باعث مشکلات  نمی شود.

  سرعت ساخت و ساز: بلوک سفالی خیلی سبک تر از مواد متعارف و معمولی است. کنترل آسانی دارد. هیچگونه به عمل آوری برای ساخت دیوار نیاز نیست. بنابراین سرعت ساخت بیشتر می شود.

  تنظیم آسان لوله ها و تثبیت کننده ها: برش دادن آنی برای لوله کشی و برق کاری آسان است.

  نگه داری و تعمیر: هزینه نگه داری آن صفر است و مقاومت در حریق بسیار بالایی دارد و عمر طولانی دارد.

  تمیز و خشک نگه داشتن محل کار: از خشک و تمیز بودن محل کار مطمئن شوید. نباید هیچ گونه ضایعاتی در هنگام حمل و نقل در محل موجود باشد.

  مشخصه و مزایای اصلی آجرهای سفالی عبارتند از:

  •          ۶۰%سبک تر از بلوک های سخت بتونی
  •          قدرت فشردگی با تراکم ۵/۳ < N
  •          تراکم تقریبی ۶۹۴تا ۷۸۳ kg
  •          سایز بزرگ و وزن پایین
  •          عایق گرمایی عالی
  •          جذب آب حدود %۱۵ ~

لیست مقایسه محصولات

انصراف